Často kladené otázky


 

V prípade menšieho znečistenia postačia aj prípravky bežne dostupné v domácnosti, ako napríklad saponáty. Pri čistení atrakcie používajte predovšetkým pH neutrálne a chemicky neagresívne prípravky. Odporúčame použiť prostriedky určené na čistenie gumotextílií. Plesne nikdy nečistite vysokoagresívnymi chemickými prípravkami, ktoré sa používajú do bazénov alebo studní. Pri väčších atrakciách odporúčame zakúpiť vysokotlakový čistič, tzv. VAP.

Pri výbere miesta rozhodujú štyri hlavné faktory: logistická dostupnosť, prístup k vode a elektrine, podklad (ideálne trávnatý) a dostatok slnečného svetla

Pred čistením atrakcie si pripravte dostatok suchých utierok, vodu a čistiaci prostriedok. Ideálne by bolo pred umytím povrch najprv povysávať. Atrakciu umývame čistiacim prostriedkom a oplachujeme vodou najprv zvnútra a potom zvonku. Následne atrakciu vysušíme. V prípade priaznivého slnečného počasia nie je potrebné atrakciu sušiť z vonkajšej strany. Miesto spojov však rozhodne odporúčame vysušiť utierkou. Po umytí a vysušení môžete na atrakciu aplikovať dezinfekčný prípravok proti plesniam. V prípade použitia vysokotlakového čističa zvoľte program s menším tlakom, aby nedošlo k poškodeniu švov. Pri umývaní atrakcie si dajte pozor na to, aby sa voda nedostala do vzduchového kompresora.

Ak atrakcie skladujeme vlhké alebo vo vlhkom prostredí, riskujeme plesne. Tie sú pre nafukovacie atrakcie veľmi nebezpečné, lebo poškodzujú ich gumotextilnú štruktúru. Nikoho navyše nepoteší nepríjemný zápach.

Prikrytím atrakcie predídete vzniku plesní. Vlhkosť a následná manipulácia s atrakciou navyše oslabuje vnútorne švy, a tým výrazne skracuje jej životnosť.

Nafukovacie atrakcie predstavujú veľké plochy vyplnené vzduchom, do ktorých sa môže vietor zaprieť rovnako ľahko ako do „lietajúcich šarkanov“. Najrozumnejšie je preto vždy pevne atrakciu, počas doby trvania eventu, ukotviť k zemi. Nezabúdajte, že pekné a bezveterné počasie nie je dostatočný dôvod nechať atrakciu neukotvenú.

 • V prvom rade je dôležitý výber lokality: miesto musí byť rovné, suché a zbavené ostrých predmetov. Ideálny je trávnatý podklad; v prípade iného ako trávnatého podkladu môže byť problém atrakciu riadne upevniť k zemi.
 • Pri manipulácii s atrakciou treba dbať na to, aby sa jej spodná časť nepoškodila kameňmi či inými ostrými predmetmi.
 • Pri rozkladaní atrakcie si vopred premyslíte, kde bude orientovaná. Ušetríte si tým množstvo práce.
 • Vzdušný kompresor utesnite o „rukáv,“ ktorý vyčnieva z atrakcie. Pripojte ho k elektrine a zapnite. V prípade viacerých kompresorov nikdy nezapínajte všetky naraz; nechajte medzi nimi časový odstup.
 • Po nafúknutí atrakcie skontroluje jej celkový stav, t.j. pevnosť švov, prípadne zbaviť atrakciu nečistoty či nežiadúcich predmetov.
 • Na záver zaistite atrakciu upevňovacími hákmi.
 • Hotovo! Zábava môže začať! Nezabúdajte ale na maximálny počet osôb.
 • V prvom rade sa uisite, či atrakciu opustili všetci návštevníci.
 • Odstráňte z nej všetky predmety a nečistoty.
 • Uvoľnite upevňovacie háky.Začneme vyťahovať upevňovacie háky.
 • Vzdušný kompresor vypnite a napájací kábel odpojte z elektriny. Pre lepšiu dekompresiu otvorte „prieduchy“ po bokoch atrakcie.
 • Zároveň začnite baliť príslušenstvo: predlžovací kábel, upevňovacie háky, koberec a pod.
 • Po sfúknutí atrakciu začnite skladať pozdĺž „rukávov;“ jednu a potom druhú stranu smerom k stredu.
 • Chodením (alebo použitím prístroja) vytlačte prebytočný vzduch.
 • Obe sfúknuté a zložené strany preložte a opäť vytlačte zvyšný vzduch.
 • Atrakciu začnite rolovať tak, ako keby ste skladali spací vak.
 • „Rukávy“ vložte do atrakcie tak, aby nevytŕčali. Zrolujte ju do konca a pevne utiahnite viazacím pásom.

Dôvodov je hneď niekoľko. Vstupovať na atrakciu obutý je nehygienické. Sťažuje to údržbu atrakcie; topánky zanechávajú na atrakcii nevyčistiteľné šmuhy. Nevhodná obuv navyše trhá a poškodzuje vonkajšie a vnútorne spoje atrakcie.

Pri nákupe atrakcií od profesionálneho výrobcu predpokladáme životnosť v priemere 6 až 8 letných sezón, a to pri častom používaní (vrátane menších opráv). Pri nákupe od neprofesionálnych výrobcov atrakcia vydrží 1 až 2 sezóny.

Tieto atrakcie sú často vyrobené z veľmi nekvalitného materiálu a majú slabé spoje. Je lepšie prenajať si za rovnaké peniaze kvalitnú, krajšiu a väčšiu atrakciu na víkend, ako zakúpiť niečo, čo vám aj tak bude o týždeň zavadzať poškodené v garáži.

 • Každá atrakcia je pri riadnom používaní do určitej miery vystavovaná tlaku. Mäkké povrchy, ako napr. tráva, hlina či piesok, nárazy z pohybu atrakcie vplyvom skákania absorbujú. U tvrdších povrchov sa tento tlak neabsorbuje, čím sa ešte viac zvyšuje tlak na spoje a hrozí väčšie riziko ich poškodenia.
 • Ďalší problém spojený s tvrdými povrchmi, akými sú asfalt, betón či mramor, je mimoriadna náročnosť ukotvenia atrakcie. Bez ukotvenia je atrakcia vystavená živlom, hlavne vetru.
 • Na tvrdých povrchoch je dokázateľne vyššia teplota, čo neprospieva atrakciám ani ich užívateľom. Ak bude nutné rozložiť atrakciu na tvrdom povrchu, podložte ju krycími plachtami, kartónmi alebo ideálne obomi.
 • Dekompresiu nafukovacej atrakcie môžete urýchliť plastovou rúrou, ktorú priložíte k opačnému koncu vzduchového kompresora.
 • Ďalším efektívnym riešením je požiadať deti. Čím viac nôh na hrade, tým rýchlejšia dekompresia 🙂

Ak atrakcia zmokne, je potrebné ju čo najrýchlejšie vysušiť. Čím dlhšie zostáva atrakcia vlhká, tým vyššie je riziko vzniku plesní. Na vysušenie použite suché utierky. Vonkajšie časti veľmi rýchlo uschnú na slnku samé. Použiť môžete aj neagresívny sprej proti plesniam.

Bežné univerzálne lepidlá atrakciu skôr poškodia ako zlepia. Odstraňovanie lepidla nám navyše zaberie veľa času.